Witam,
dzisiaj przedstawię w jednym poście, jak zrobić łóżko na podwyższeniu - inaczej - jak przerobić narożnik na łóżko na wysokości parapetu :) Jeżeli czytaliście moje poprzednie wpisy, to wiecie, że wykorzystałam wszystkie możliwe części z narożnika, dlatego mój koszt był dość niski. W tym przypadku nie jestem w stanie zrobić wyceny zrobienia takiej konstrukcji. Podam koszty, które ja poniosłam. Przy robieniu łóżka pomógł mi sąsiad - złota rączka - za co serdecznie dziękuję! ;)
Koszt:
- najtańsze łóżko, z surowego drzewa (była mi potrzebna rama na stelaż oraz materac, żeby się nie wysuwał) - 119zł
- stelaż - 50zł
- łączniki i śruby - 10zł
- stelaż - 50zł
- łączniki i śruby - 10zł
Suma: 179zł
Czas: 5 godzin
Narożnik złożony, czeka na demontaż ;)
RZECZY POTRZEBNE:
- podpora łóżka - ja wykorzystałam oparcia narożnika. W sklepach budowlanych można kupić grube i wytrzymałe sklejki i samemu zrobić konstrukcję,
- deski - potrzebne do połączenia podpory,
- rama łóżka - jeżeli samemu robisz konstrukcję, nie będzie potrzebna. Wystarczy że konstrukcja będzie troszkę wyższa, aby można do niej włożyć stelaż oraz materac aby nie spadał z łóżka,
- łączniki,
- śruby,
- wiertarka,
- metr,
- kółka.
WYKONANIE:
1. Rozkręciłam cały narożnik. Oparcia będą stanowić podpory łóżka. Jedno z oparć jest dłuższe - zyskam oparcie. Drewniana rama została zakupiona i skręcona.
2. Część, w której był pojemnik na pościel zostanie w stanie nie naruszonym. Zostaną do niego przykręcone kółka z innej części narożnika. Dzięki temu, zyskam pojemnik oraz wysuwaną część, która będzie stanowiła stopień - wejście na łóżko oraz coś w rodzaju wysuwanego fotela.
3. Ramę łóżka należy przymocować do oparć/podparć. Dwa mocowania wykorzystałam z narożnika a dwa zostały zakupione. Najpierw zaznaczyłam miejsca do wiercenia na ramie i podporze łóżka, następnie wiercenie otworów i przymocowanie za pomocą odpowiednich śrub.
Wykorzystane mocowania:
Zakupione:
4. Teraz należy zrobić stabilizację. W tym celu wykorzystuję listwy drewniane z narożnika. Listy będą do siebie przymocowane a następnie do oparć przy ich dolnej części. Wykorzystuję trzy listwy - dwie na długość i trzecią jako dodatkowy wspornik i zwiększoną stabilizację.
Listwy do wykorzystania:
Wiercenie otworów i mocowanie listw do siebie za pomocą odpowiednich śrub:
5. Mocowanie listwy - stabilizacji do podpór łóżka. Listwa została zamocowana na wysokość około 5cm od ziemi. Należy wywiercić otwory na listwie oraz w podporze. Wcześniej należy wszystko dokładnie wymierzyć.
Wiercenie otworów na listwie:
Mocowanie listwy - stabilizacji do podpory łóżka:
6. Rozłożenie stelaża.
7. Rozłożenie materaca i łóżko gotowe ;)
W późniejszym czasie, za pomocą zszywacza tapicerskiego oraz czarnego materiału obiłam poprzednie obicia. Dodatkowo, aby zakryć powstałą przestrzeń miedzy łóżkiem i podłogą, wykonałam rozkładany stół (szczegóły w linku: Jak zrobić rozkładany stół)
Część do zagospodarowania oraz zakrycia:
Stół złożony:
Stół rozłożony:
Życzę Wszystkim miłego dnia!
Mam nadzieję że komuś przyda się moje małe majsterkowanie ;)